19 | 04 | 2024
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

     Czołem, dzisiaj temat: filtry i filtropochłaniacze do masek przeciwgazowych i przeciwpyłowych Secura
W czasie wykonywania różnorakich prac w zakładzie, warsztacie czy podczas oprysków, gdzie stężenie szkodliwych par i gazów przekracza NDS, niezbędna jest maska przeciwgazowa. Zdrowie mamy jedno i wskazane jest o nie dbać, szczególnie, że środkichemiczne w obecnych czasach są niesłychanie szkodliwe i możemy przez nieuwagę doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia. Dosyć straszenia.
       Wykonując prace w środowisku szkodliwych gazów najbardziej narażony jest nasz układ oddechowy. Gazy lub mgły trafiają bezpośrednio przez płuca do krwi, mózgu i naszych narządów. Powinno się jednak pamiętać o oczach i całej skórze, przez nie również, choć w mniejszym stopniu szkodliwe chemikalia dostają się do organizmu. Stąd okulary ochronne i kombinezowy robocze.
Wracając do ochrony dróg oddechowych chcę opisać różne typy pochłaniaczy i filtropochłaniaczy przeciwgazowych. W oddzielnym poście umieszczę tabelę z ich typami i przeznaczeniem. Zdaje sobie sprawę, że patrząc na nią większość z potencjalnych użytkowników nie będzie wiedziała, co wybrać. Bo przecież w czasie stosowania środków ochrony roślin nie wiemy, do której grupy można je zaliczyć, albo malując samochód nie wiemy, jakie cuda zawiera farba. Ale spokojna głowa, są przygotowane gotowe zestawy: maski przeciwgazowe + filtry dla lakierników, czy rolników przy opryskach, ale o tym później.
Pierwszą elementarną kwestią jest określenie czy mamy do czynienia z określonymi gazami i parami, wtedy stosujemy selektywne pochłaniacze.
       Czy mamy do czynienia z nieokreślonymi lub nieznanymi gazami i parami, wtedy stosujemy pochłaniacze wielogazowe.
Jeżeli oprócz gazów i par występują szkodliwe pyły dymy i mgły np. w trakcie malowania czy oprysków to stosujemy filtropochłaniacze, fachowo winnyśmy napisać dziesięciokrotnie przekraczającym Niebezpieczne Dopuszczalne Stężenie. Filtropochłaniacz ma na wierzchu pochłaniacza filtr wyłapujący drobinki o sprecyzowanej wielkości. I tu należałoby scharakteryzować kolejny ważny atrybut pojawiający się na filtrach i pochłaniaczach.
Klasa pochłaniacza 1 (np. poczłaniacz secura A1, ABEK1) oznacza, że zezwala się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,1% w objętości.
Klasa pochłaniacza 2 (np. E2, pochłaniacz ABEK2) oznacza, że zezwala się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,5% w objętości.

  • Klasa Filtra P1 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 4* NDS
  • Klasa Filtra P2 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 10* NDS
  • Klasa Filtra P3 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 20* NDS

Ważne, zatem jest gdzie i w jakim stężeniu wykonujemy pracę. Wiadomo, że jak będziemy czyścili rozpuszczalnikiem detal w małym niewietrzonym pomieszczeniu to stężenie będzie wyższe, a jak na wolnym powietrzu to nieporównywalnie mniejsze.
No to teraz po takiej opowieści to pojawia się chaos liczb i cyfr i pytanie, co zrobić i jaki pochłaniacz wybrać. Nie jest tak źle firma Secura przygotowała gotowe 2 zestawy.


         Pierwszy najczęściej sprzedawany to Secura 2000 Lak. Komplet do prac z farbami i lakierami, żywicami i rozpuszczalnikami. Dodany jest do niego filtr P1 chroniący przed pyłami i aerozolami, wydłuża on również żywotność pochłaniacza A1.
Secura 2000 Chem, zestaw maski z filtropochłaniaczami. Zastosowanie takie jak powyższe, dodatkowo może być stosowana podczas oprysków roślin. Nakładka P1 chroni przed pyłami i aerozolami do 10*NDS.