16 | 12 | 2018
06 Sie 2018 11:42 - rowerek
Zmiana dostawcy  - spraye dla geodetów

Cześć.

Nic nie trwa wieczie. Przez długi czas sprzedawaliśmy farby geodezyjne motipowskie, w bieżącym [ ... ]

Urządzenia do pomiaruRead more...
06 Sie 2018 11:38 - rowerek
Szczotki druciane zstosowanie i praca.

Witam.
Poszerzamy ofertę szczotek drucianych. Wszystkie szczotki są wytwarzane w u nas w kraju, więc [ ... ]

Nowości narzędzioweRead more...
06 Sie 2018 11:22 - rowerek
Jak mierzyć suwmiarą analogową 0,02 i 0,05 mm

Dzień dobry
Elementarnym urządzeniem pomiarowym w warsztacie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów [ ... ]

Urządzenia do pomiaruRead more...
05 Gru 2017 08:54 - rowerek
Porządek w warsztacie część druga

Dzień dobry.
Wprowadziliśmy do naszej oferty regały warsztatowe - metalowe z półkami o znaczącej [ ... ]

Porady dom ogródRead more...

Cześć
       Każdy postępowy elektryk czy hydraulik powinien używać w swoich pracach bruzdownice. maszyny te to zmodernizowane szlifierki kątowe, wyposażone w dwie tarcze, tulejki dystansowe i system odpylający. Wycina się nimi w tynku, betonie, cegle czy kamieniu bruzdy, w których ułada się przewody elektryczne lub rury.
Dawno minęły juz czasy wycinania bruzd przecinakiem lub młotkiem pneumatycznym, jednakże jeszcze można spotkać takich majstrów. Współcześnie, żeby ukryć w ścianie przewody czy rury, nie trzeba kuć bez ładu i składu, a wystarczy użyć bruzdownicy do zrobienia rowka. Po nacięciu dwóch równoległych linii wykuwamy pozostały pomiędzy nimi fragment muru. Praca dokładna, niezbyt męcząca dla operatora maszynyhydraulika, a przy tym w miarę czysta, oczywiście jeżeli bruzdownica będzie podłączona do odkurzacza. Tak więc niekonieczną maszyną towarzyszącą każdej bruzdownicy jest dopasowany do odsysania dużej ilości pyłu mineralnego odkurzacz. O odsysaniu napiszę w oddzielnym artykule.
      Następną ważną kwestią jest bezpieczeństwo w toku pracy z bruzdownicą, chodzi mi tu przede wszystkim o odrzut, o tym również napiszę w oddzielnym tekście.
Wszystkie bruzdownice Boscha mają ciekawą budowę komponentów przysilnikowych. Myślę tutaj m.in. o stalowych płytach ślizgowych z wałkami, które ułatwiają dokładne prowadzenie maszyny wzdłuż linii cięcia. Tarcze diamentowe schowane są całkowicie w pokrywie ochronnej, a bruzdownice zaopatrzone są w regulację głębokości cięcia z podziałkami do precyzyjnego ustawiania głębokośći bruzdy. Osłony tarcz to nie tylko elementy podnoszące wygodę pracy, ale także doskonały system usuwania kurzu powstającego podczas pracy. Do wszystkich bruzdownic można podłączyć za pomocą króćca odkurzacze przemysłowe, które w dużym stopniu są wstanie odessać urobek i zapewnić czystą pracę, a i widoczność wzrasta:).
         Firma Bosch produkuje trzy takie maszyny – bruzdownica GNF 20 CA, GNF 35 CA i GNF 65 A. Różnią się one głównie mocą wbudowanych silników, średnicą obsługiwanych tarcz diamentowych, czyli najistotniejszym parametrem głębokością bruzdy i kilkoma drobnymi elementami konstrukcyjnymi. Znakomicie nadają się do układania tuneli kablowych oraz układania rur wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania.
Łączną cechą silników bruzdownic Bosch jest wykorzystany we wszystkich system Constant Electronic. To układ stabilizujący prędkość obrotową silnika pod zmiennym obciążeniem. Pozwala on uzyskać maksymalną efektywność bez względu na twardość ciętego podłoża. Modele GNF 35 CA i GNF 65 A posiadają układ ograniczenia prądu rozruchowego, czyli popularnie - łagodny rozruch.
Koniec części pierwszej.