31 | 03 | 2020
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


scyzoryk-victorinox-spartan-13603    Nie ma chyba człowieka, który by nie słyszał o nożyków Victorinox. Mężczyzna zapytany, co powinien mieć w kieszeni, chodzi o taki niezbędnik, zawsze na pierwszym miejscu wymienia scyzoryk. Szkoda, że nasz rodzimy wytwórca nożyków Gerlach zniknął z mapy. Wracając do tematu scyzoryków Victorinox to kojarzą się nam z niezawodnymi, najwyższej, jakości składanymi nożami z charakterystycznymi czerwonymi okładzinami i znaczkiem krzyża. Historia wytwarzania tych niebanalnych nożyków rozpoczęła się od produkcji noża dla wojska. Miało to miejsce w latach 1891-1900, pierwsze serie to około 15000 sztuk. Carl Elsener opracował pierwszy wzór Soldier 1890. Miał on 4 części, okładziny wykonane z drewna. Ciekawostką może być fakt, że w rocznicę powstania firmy Victorinox, została wyprodukowana linia scyzoryków - repliki modelu z 1890 z okładzinami z hebanu.
     W następnych latach wdrażano nowe zmiany. Pierwsze to zastąpienie drewnianych okładzin, okładzinami z czerwonego tworzywa i zmieniono kształt ostrza na clip point. W latach 1951 powrócono do starego kształtu klingi i po raz pierwszy wyposażono scyzoryk Victorinox w klingę z stali nierdzewnej. Oraz dodano oczko przez, które żołnierze przewlekali sznur i powstawał pion. Taki pion był używany do szacowania odległości przy oddawaniu strzałów granatami nasadzanymi na karabiny Fass. W tym samym okresie zaczęto zmieniać materiał okładzin.
Kolejną dosyć istotną rewolucję w kształcie nożykówka, a przypominam, że cały czas robiono je na potrzeby armii, Podjęto w latach 60-tych. Zastąpiono okładziny na aluminiowe fakturowane, przerobiono kształt śrubokręta dodając wgłębienie umożliwiające otwieranie butelek.    

     Metamorfozie uległa dodatkowo górny fragment otwieracza do puszek dorobiono tam połowę mniejszy od głównego śrubokręt. Scyzoryki dla armii robiono do lat siedemdziesiątych, po tym roku, ponieważ nie było zapotrzebowania z strony armii, koziki z znacznikami, jakości dla wojska przestały być wytwarzane. Wyrabiano cały czas modele Wenger z różnymi wariantami aluminiowych okładzin. W kolejnych latach rozpoczęła się produkcja noży domowych. Marka Victorinox była na tyle popularna i rozpoznawalna, że ciągle spływały zamówienia. Następne lata to kosmetyczne transformacje okładzin w scyzoryku, dodanie herbu z czerwonym krzyżem.
W latach 80-90 firma Victorinox nie mówiąc o noży kuchennych i nożyków, produkuje zegarki i torby podróżne. Kolejne lata to wprowadzanie na rynek rozbudowanych wariantów nożyków o wiele dodatkowych narzędzi.