28 | 03 | 2020
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień dobry, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do nakrętek Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – to narzędzia przeznaczone przeważnie do prac serwisowych przy maszynach. Budowa przesuwnej regulacji rozwarcia szczęk polega na sprawdzonym rozwiązaniu szczypiec Cobra.
Najważniejszą cechą tego narzędzia są charakterystyczne końcówki szczęk zapewniające wygodę i bezpieczeństwo.

dom technicny Szczypce Knipex 85 51 250 1

A przeznaczone są do ściągania sprężynowych opasek samonapinających i blaszanych występujących na elastycznych wężach samochodowych.
Obejmy samonapinające sprężyste zaprojektowane są w celu zapewnienia równomiernego rozkładu sił po obwodzie strefy zacisku. Wykorzystanie ich jest zalecane w zespołach, gdzie połączenie z przewodm znajduje się w miejscu znacznych wahań temperatury, która skutkuje kurczenie lub rozszerzanie się materiałów. Obejma ta bez zarzutu sprawdza się tam, gdzie niezbędny jest stały nacisk niezależnie od temperatury w jakim pracuje połączenie efektywnie zapobiegając wszelkim nieszczelnością. Opaski samonapinające sprężyste to alternatywy dla pozostałych rodzajów opasek. Są one używane w takich zastosowaniach, jak konstrukcja małych silników, pojazdów użytkowych, rolniczych i samochodowych systemów i urządzeń chłodzących.

Powracając do wątku, koniecznie trzeba wtrącić o łatwej regulacji szczypiec za pomocą jednego przycisku (max. rozstaw szczęk do 80 mm, zakres – ponad 40 mm) który pozwala na dostosowanie do opasek o przeróżnych rozmiarach, również tych w wersji FBS - wąskiej lub Light Duty jak też Heavy Duty, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm. Podkreślam, że szczęki po rozwarciu ułożone są równolegle, nawet w rozwarciu 70 mm.
Możliwe jest również skonfigurowania szczypie bezpośrednio na uchwyconej opasce, co znacznie usprawnia} konfigurację szczypiec.

Tak jak wspomniałem zastosowano obrotowe wymienne końcówki szczęk, po to, by pewnie i silnie uchwycić obejmy w dowolnej pozycji przeciwdziałając ześlizgiwaniu się zacisku.

Używająć narzędzia używamy niewielkiej siły, a to dzięki bardzo korzystnemu przełożeniu. Cienkie antypoślizgowe PCW na rękojeści sprawia, że stabilnie i wygodnie trzyma się w dłoni.

Szczypce jak i inne z tej grupy narzędzia Knipexa są odkute z stali chromowo-wanadowej, kutej matrycowo i hartowanej w oleju.

Na koniec najważniejsze cechy szczypiec 85 51 250 A:

Przeznaczone są do opasek sprężynowych, opasek w wersji standardowej oraz opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm.
Maksymalny rozstaw szczęk do 80 mm, zakres pracy ok. 40 mm.
Obrotowe, wymienialne końcówki szczęk umożliwiają pewny chwyt opasek niezależnie pozycji.
Z powodu szczególnie korzystnemu przełożeniu wymagają użycia niewielkiej siły.
Trwałe złącze suwakowe.
Kształt rękojeści zabezpiecza przed uszkodzeniem palców.
Wykonanie: stal chromowo-wanadowa, kuta, hartowana olejowo.

I drugi produkt to szczypce nastawne do śrub i nakrętek Knipex w formacie kieszonkowym (86 03 125)

Dostępne w naszym sklepie - https://domtechniczny24.pl/szcypce-klucz-125mm-86-03-125.html

dom techniczny Szczypce klucz mini Knipex 86 0 125

Uniwersalne narzędzie, które zastępuje wieloczęściowy zestaw kluczy metrycznych i calowych w rozmiarze 1/4 cala. Ta podręczna wersja o długości jedynie 125 mm i wadze 105 g przeznaczona do precyzyjnych prac montażowych i serwisowych oraz prac modelarskich.

Spore przełożenie dźwigni sprawia, że szczypce-klucz idealnie sprawdzają się przy zaciskaniu, chwytaniu, ściskaniu czy zaginaniu różnych elementów. Wąskie szczęki zaciskające o grubości zaledwie 3 mm ułatwiają robotę w miejscach o utrudnionym dostępie. Zawsze gładkie, równoległe w każdej pozycji szczęki pozwalają na bezstopniowe ściskanie elementów o dowolnych rozmiarach w podanym zakresie pracy z bardzo dużą siłą (10-krotne zwiększenie siły ręki). Jednocześnie wciąż są niezwykle delikatne, dlatego że nie występują tutaj luzy mogące uszkodzić krawędzie zaciskanego elementu.

Należałoby zwrócić uwagę również na szeroki zakres regulacji i możliwość ustawienia narzędzia bezpośrednio na trzymanym przedmiocie za pomocą przycisku. Powłoka niklowa redukuje poślizg szczypiec, a rękojeści z cienkiego PCW dają gwarancję pewnego, wygodnego chwytu. Podręczna wersja szczypiec-klucza Knipex spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów i majsterkowiczów.

To tyle na dzisiaj. Pozdrawiam