31 | 03 | 2020
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień dobry
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych maszyn jest mała waga i możliwość wykonywania otworów o znacznych rozmiarach.


W warsztatach ślusarskich zawsze pod ręką jest wiertarka stacjonarna - ciężka i masywna - wiercenie otworów o dużych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracy i montażu w terenie jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 21 mm. To wiertarka ręczna nie da rady. W taki przypadku jedynym rozwiązaniem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobre relację waga -mobilność do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu wykorzytuje się je przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych - Wiertła trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi umożliwia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 22mm , 43 mm , i większe).
Jeszcze kilka lat temu wiertła te były drogie, teraz ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wynika to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres powiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się także szybkość obróbki i co niekiedy ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Dodatkowo otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką regułę zastosujemy to maszyna będzie nam długo służyć. Nawiasem mówiąc jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.
Typy narzędzi, jeżeli planujemy używać stożka MK to należałoby zajrzeć do specyfikacji technicznej lub zapytać.
Jeżeli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na precyzyjne ustawienie osi wiertła już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :) Informacje ze strony http://poradniktechniczny.weebly.com/
Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

 

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wykonywania głębokich otworów.
- Wykonanie otworów o dużej średnicy.
- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.