31 | 05 | 2023
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cześć

Piły taśmowe do elektrycznych przecinarek taśmowych do metalu wykonane są z pił taśmowych bimetalowych. Piły te wytwarza się z dwóch rodzajów stali, pierwsza nośna ze stali sprężystej i druga ze stali szybkotnącej kobaltowej najczęściej M42.
W nowszych konstrukcjach zamiast stali szybkotnącej wlutowuje się płytki z węglików spiekanych, takie piły mają szersze zastosowanie i nieporównywalnie dłuższą żywotność przy podwyższeniu parametrów skrawania.

Taka budowa była znana już w średniowieczu gdzie płatnerze wykuwali miecze i noże z 2 gatunków stali. Pierwsza wewnętrzna o niskiej zawartości węgla – była warstwą sprężystą, nośną a warstwa na ostrza ze stali węglowej. Po zahartowaniu stal węglowa utwardzała się a stal nisko węglowa pozostawała sprężysta.
Taka mała lekcja historii :)

pila tasmowa do stali ciecie 3

Brzeszczot do pilarki taśmowej - https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-ta%C5%9Bmowe5.html

Piły taśmowe do metalu można używać w przecinarkach do cięcia materiałów pojedynczych jak i w pakietach. Zaleca się stosowanie środka smarującego lub smarująco – chłodzącego.

I jeszcze pewna uwaga, ważne aby nową piłę dotrzeć na samym początku. Tzn włączyć bez obciążenia na kilkanaście minut, niech sobie bez obciążenia pojeździ i się ułoży.

W zależności od grubości ciętego metalu dobieramy podziałkę zęba. Chodzi o optymalne wykorzystanie możliwości piły – prędkości cięcia z zachowaniem maksymalnej żywotności.

W wypadku cięcia profili zamkniętych, jako grubość materiału można przyjąć 2* D gdzie D to grubość ścianki.

Zależność podziałki od grubości ciętego materiału ( dotyczy materiałów pełnych )
Dane w mm
D – grubość ciętego materiału
TPI – podziałka podana w ilości zębów na cal, w przypadku podania dwóch liczb mamy do czynienia z podziałką zmienną.

 

Piły są wytwarzane w technologi zgrzewania taśmy, czas oczekiwania 3-7 dni.
To tyle pozdrawiam.