23 | 04 | 2024

Technika obróbki skrawaniem

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć

Piły taśmowe do elektrycznych przecinarek taśmowych do metalu wykonane są z pił taśmowych bimetalowych. Piły te wytwarza się z dwóch rodzajów stali, pierwsza nośna ze stali sprężystej i druga ze stali szybkotnącej kobaltowej najczęściej M42.
W nowszych konstrukcjach zamiast stali szybkotnącej wlutowuje się płytki z węglików spiekanych, takie piły mają szersze zastosowanie i nieporównywalnie dłuższą żywotność przy podwyższeniu parametrów skrawania.

Taka budowa była znana już w średniowieczu gdzie płatnerze wykuwali miecze i noże z 2 gatunków stali. Pierwsza wewnętrzna o niskiej zawartości węgla – była warstwą sprężystą, nośną a warstwa na ostrza ze stali węglowej. Po zahartowaniu stal węglowa utwardzała się a stal nisko węglowa pozostawała sprężysta.
Taka mała lekcja historii :)

pila tasmowa do stali ciecie 3

Brzeszczot do pilarki taśmowej - https://domtechniczny24.pl/pi%C5%82y-ta%C5%9Bmowe5.html

Piły taśmowe do metalu można używać w przecinarkach do cięcia materiałów pojedynczych jak i w pakietach. Zaleca się stosowanie środka smarującego lub smarująco – chłodzącego.

I jeszcze pewna uwaga, ważne aby nową piłę dotrzeć na samym początku. Tzn włączyć bez obciążenia na kilkanaście minut, niech sobie bez obciążenia pojeździ i się ułoży.

W zależności od grubości ciętego metalu dobieramy podziałkę zęba. Chodzi o optymalne wykorzystanie możliwości piły – prędkości cięcia z zachowaniem maksymalnej żywotności.

W wypadku cięcia profili zamkniętych, jako grubość materiału można przyjąć 2* D gdzie D to grubość ścianki.

Zależność podziałki od grubości ciętego materiału ( dotyczy materiałów pełnych )
Dane w mm
D – grubość ciętego materiału
TPI – podziałka podana w ilości zębów na cal, w przypadku podania dwóch liczb mamy do czynienia z podziałką zmienną.

 

Piły są wytwarzane w technologi zgrzewania taśmy, czas oczekiwania 3-7 dni.
To tyle pozdrawiam.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam
     Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów.
Wycinaki używa się tam gdzie trzeba wykonać parę otworów o średnicach większych niż 13,5 mm w blachach o grubości nie przekraczającej 2 mm. Na ogół są to szafy sterujęca, blachy w zbiornikach itd. Otwory można zrobić bez konieczności wiercenia otwornicami, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarki o dużym momencie obrotowym. No i jest dużo wiórów do okoła i trzeba je pozamiatać.

     Proponowane przez nas wykrojniki mają dodatkowo łożysko, które poleprza robotę. Wykrojnik nie obraca się podczas wycinania.
Wykrojniki używa się do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali stopowej, metali kolorowych.
Ponad to wykonany otwór ma dużą dokładność i jest gotowy, nie ma potrzeby gradowania, jedynie czasami zdarzy się, że z jednej strony powstanie krawędź.
Rozpoczynając pracę, musimy być pewni, że będziemy mieli bezproblemowy dostęp do dwóch stron blachy. Następnie wykonujemy otwór na śrubę dociągową. Wielkość otworu musi być aka sama jak śruba. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem wielostopniowym. Potem smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, producent zaleca smar grafitowy lub inny do dużych nacisków. Uwaga! nie używać smaru typu WD.

      Następnie przekładamy przez otwór śrubę dociągową i nakręcamy na nią matrycę tnącą. Bez pośpiechu kręcimy kluczem oczkowym lub nasadowym.
Kręcimy do momentu, aż matryca nie wytnie otworu. Podczas dokręcania będziemy wyraźnie czuli jak nagle klucz przestanie stawiać opór to będzie sygnał, że otwór jest gotowy. Rozkręcamy całość i gotowe.
     Wykrojniki moża upić w skrzynce z tworzywa z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.

https://domtechniczny24.pl/wykrojniki-%C5%9Brubowe.html
Gwarancją solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wykrojnikach do różnego rodzaju surowców.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam
Temat: piliki obrotowe z węglików rodzaje i eksploatacja
Pilniki do metalu wykonane są z wysokiej jakości węglików spiekanych, pozwala to na wykorzystanie ich do obróbki wielu materiałów o różnych stopniach twardości. Pilniki współpracują z szlifierkami prostymi o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym. Gwarancją długookresowej eksploatacji jest zapewnienie właściwych prędkości obrotowych, stąd pilniki nie nadają się do pracy z wiertarkami. Pilniki obrotowe występują w różnorakich kształtach i wymiarach, dostępne są frezy walcowe czołowe, stożki 90 st, okrągłe, płomieniowe, ostrołukowe zaokrąglone. Na ogół część chwytowa to sześcio milimetrowy trzpień.

Pilniki obrotowe używa się do usuwania gradów, powiększania otworów i rowków, wygładzania spawów i spoin, obróbki powierzchni krzywoliniowych, fazowania krawędzi.

Zęby pilnika mogą być wykonane w różny sposób. Rodzaje uzębienia zależą od obrabianego materiału.
Przeważnie spotyka się dwa rodzaje nacięć: nacięcie pojedyncze i nacięcie podwójne.
Pilniki obrotowe z nacięciem pojedynczym mają zastosowanie do ogólnego użytku dla obróbki miękkich materiałów, żeliwa, metali nieżelaznych.
Pilniki do metalu z nacięciem podwójnym tzw. łamaczem wióra pozwalają na szybkie usuwanie naddatku w utwardzonychtwardych materiałach, łamacz daje krótki wiór i doskonałe wykończenie powierzchni, małe wióra pomagają wyeliminować obciążenie ostrzy.

Dostępne na https://domtechniczny24.pl/pilniki-obrotowe-w%C4%99glikowe.html

Dla wszystkich pilników obrotowych w odróżnieniu od pilników ręcznych nie podaje się podziałki jako liczby całych zębów mieszczących się na jednym centymetrze długości pilnika, mierzonej w kierunku jego długości. Podaje się prędkość obrotową dla danego materiału.

Eksploatacja i bezpieczeństwo pracy:

Mocowanie pilnika w tulejce powinno być stabilne i stanowić 2/3 długości części chwytowej. Przed zamocowaniem sprawdzić czy w uchwycie zaciskowym nie znajdują się drobinki metalu, w razie potrzeby przedmuchać. Podczas pracy sprawdzać czy frez pod wpływem obrotów nie wysuwa się z tulejki. Frezować tylko przeciwbieżnie, frezy z węglikami wlutowanymi do trzpienia są wrażliwe na drgania. Jeżeli dostanie drgań to połamią zęby albo nawet może oderwać się cała główka.
Powierzchnia styku ostrza z materiałem obrabianym w czasie obróbki powinna wynosić max 1/3 obwodu narzędzia.
Dla materiałów trudnoobrabialnych należy zmniejszyć parametry skrawania, aby zapobiec wcześniejszemu zużyciu narzędzia.
Podczas obróbki należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP, zwłaszcza pamiętać o okularach ochronnych i zabezpieczeniu szyi przed opiłkami. Prostym sposobem eliminacji opiłków może być stosowanie magnesu np. kątownik magnetyczny taki jak do spawania.
Pozdrawiam

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień dobry
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych maszyn jest mała waga i możliwość wykonywania otworów o znacznych rozmiarach.


W warsztatach ślusarskich zawsze pod ręką jest wiertarka stacjonarna - ciężka i masywna - wiercenie otworów o dużych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracy i montażu w terenie jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 21 mm. To wiertarka ręczna nie da rady. W taki przypadku jedynym rozwiązaniem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobre relację waga -mobilność do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu wykorzytuje się je przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna stosowana sporadycznie, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych - Wiertła trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi umożliwia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 22mm , 43 mm , i większe).
Jeszcze kilka lat temu wiertła te były drogie, teraz ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wynika to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres powiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się także szybkość obróbki i co niekiedy ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Dodatkowo otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką regułę zastosujemy to maszyna będzie nam długo służyć. Nawiasem mówiąc jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.
Typy narzędzi, jeżeli planujemy używać stożka MK to należałoby zajrzeć do specyfikacji technicznej lub zapytać.
Jeżeli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na precyzyjne ustawienie osi wiertła już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :) Informacje ze strony http://poradniktechniczny.weebly.com/
Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

 

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wykonywania głębokich otworów.
- Wykonanie otworów o dużej średnicy.
- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

    Cześć, dziś pierwsza część o podziale narzędzi skrawających.


    Istnieje kilka sposobów podziału narzędzi skrawających: według rodzaju obróbki: noże strugarskie, rozwiertaki, wiertła, przeciągacze, pogłębiacze, frezy, głowice frezowe, głowice gwintujące, frezy grzebieniowe, piły, skrobaki.
Według kształtu obrabianej powierzchni: do powierzchni zewnętrznych płaszczyzn i powierzchni obrotowych, do obróbki otworów, do obróbki gwintów, do obróbki kół zębatych, do obróbki rowków.
Najbardzie popularne są wiertła i je opisze w tym artykule.

Podział wierteł można dokonać ze względu na:


Przeznaczenie: wiertła ogólnego przeznaczenia, to wszystkie wiertła kręte i piórkowe do wiercenia w litych materiałach. Wiertła specjalistyczne: wiertła wielostopniowe, tzw. choinki, wiertła stożkowe, wiertła do głębokich otworów.
Ze względu na sposób konstrukcji: Wiertła monolityczne wykonane ze stali szybkotnącej, wiertła łączone z częścią roboczą ze stali szybkotnącej lub z węglika spiekanego zgrzewaną częścią chwytową, lub z lutowanymi ostrzami z węglików spiekanych, wiertła drążone z wewnętrznym rowkiem chłodzącym. Wiertła koronowe i trepanacyjne, przeznaczone są do wykonywania otworów o znacznych wielkościach. Skrawanie odbywa sie tylko na obwodzie narzedzia wyposażonego w ostrza skrawające. Część środkowa pozostaje nietknięta, na skutek tego otwory wykonuje się znacznie szybciej. Narzędzia są tańsze i mają mniejszą wagę. Wadą tego rodzaju obróbki jest pozostający rdzeń, w przypadku otworów przelotowych pozostaje on wewnątrz narzędzia i trzeba go mechanicznie usunąć. W przypadku otworów nieprzelotowych rdzeńśrodekusuwa się ręcznie.


    Następnym kryterium podziału wierteł jest rodzaj chwytu. I tak mamy: chwyt walcowy gładki, chwyt walcowy z zabierakiem prostokątnym lub wielokątnym (chwyt wielokątny), z chwyt stożkowy ( wiertła NWKc), z chwyt walcowy z dodatkowymi zabierakami i otworami wgłębnymi( SDS Plus).


    Ze względu na rodzaj obrabianego materiału; wiertła do stali konstrukcyjnych, wiertła do stali nierdzewnych, wiertła do metali nieżelaznych, wiertła specjalne węglikowe wysokoobrotowe do zastosowania na centrach obróbczych CNC. Dalej wiertła do betonu, wiertła płytkowe do szkła, wiertła diamentowe do gresu i ceramiki, wiertła koronkowe do materiałów ceramicznych, wiertła do drewna, wiertła wielozadaniowe do różnych rodzajów materiałów.
 

Na koniec napiszę o popularnych wiertłach krętych.

 

Wiertła kręte są narzędziami walcowymi. Do najczęściej stosowanych należą wiertła kręte mające dwa ostrza robocze oraz dwa rowki do usuwania urobku w postaci wiórów. Wiertła te są prowadzone w otworze za pomocą dwóch łysinek rozmieszczonych po obwodzie wzdłuż rowków, na zewnętrznej części wiertła. Dwie krawędzie skrawające są połączone ścinem. Często ścin jest skracany, tzn. korygowany w celu dodania dodatkowych krawędzi skrawających. Powoduje to, że wiertło nam nie ucieka w początkowej fazie obróbki i mniej się nagrzewa. Trzeba bowiem pamiętać, że ścin nie skrawa z powodu znacznego kąta wierzchołkowego rzędu 125-135 stopni. Krawędzie skrawające muszą być zawsze tej samej długości, dzięki temu wiertło nie ma bicia i robi otwór równy swojej średnicy.

Powierzchnie skrawające powinny być gładkie tak, aby zmniejszyć przyklejanie się wiórów i ograniczyć tarcie. Kąty skrawania i kąt wierzchołkowy jest zależny od przeznaczenia wiertła.
Koniec części pierwszej.