19 | 03 | 2024
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzień dobry
Elementarnym urządzeniem pomiarowym w warsztacie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: grubości, szerokości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w kilku rodzajach:


Suwmiarka warsztatowa, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Generalnie w wszystkich wcześniej wymienionych wykorzystana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego należy jeszcze wspomnieć że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiaru z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne)

i z dokładnością do 0,02 mm.


Występują jeszcze suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z odczytem elektronicznym z dokładnością do 0,01mm.

Suwmiarka składa się z dwóch podstawowych części: stałej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I ruchomej, z naniesioną podziałką specjalną, dokładną.

 

 

Aby dokonać pomiaru musieć schwycić suwmiarkę (przykład dla praworęcznych) prawą dłonią za część nieruchomą a kciuk umieścić na dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element wkładamy pomiędzy szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. Wymiar odczytujemy na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy mamy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym linie noniusza dokładnego stykają się z kreską noniusza stałego.

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy zazębiający się z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i podobnie jak w przypadku noniusza dokładny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru zdołają dokonać tylko osoby z dobrym wzrokiem, jeżeli mamy kiepski wzrok, jedynym wyjściem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem wyświetlają inny wymiar, lub po krótkim czasie użytkowania tak zaczną robić. Są trafnym rozwiązaniem do warsztatu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Przyzwoite markowe z świadectwem jakości lub świadectwem kalibracji. Cena w dużej mierze większa ale mamy pełne przekonanie powtarzalności wymiarów.
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego powodu przed pomiarem trzeba dokonać kilkukrotnego testu-pomiaru tego samego elementu jeżeli odczyty są identyczne to można rozpocząć właściwy pomiar. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to należy wysłać do serwisu.
I na koniec kwestia temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę użytkujemy w temperaturze 15 - 25 stopni na plusie i niskiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń chłodnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić podzespół.
To tyle pozdrawiam i życzę udanych pomiarów.