30 | 03 | 2020
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narzędzia pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się poziomic i stalowych liniałów.
W bieżących czasach gwałtownego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów wytwórczość seryjna detali o identycznych wymiarach nie jest do końca możliwa. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super dokładne także jak narzędzia frezujące czy szlifujące.
Dla tego konstruktor definiuje, w jakich granicach mogą się zawierać rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, inaczej wytycza w specyfikacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych narzędzi pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.

 

Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.

     Wzorzec pomiarowy jest to moduł stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z uznaną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o ustalonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 450mm.


     Z kolei przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy powiększeniu dokładności odczytywania, poprawiania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one bardzo rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do narzędzi pomiarowych. Na ogół są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do określania poziomu lub pionu. Ustalanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu wykorzystywane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowniczych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny.

     Poziomice wytwarzane są w różnych klasach, przeważnie zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomica 2 m powinna byc wykonana z grubego profilu i takie są bardziej wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy. Oddzielną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na elemencie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli podmienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W wypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga dodatkowego odbiornika, albowiem laser przy dużych odległościach przestaje być dostrzegalny przez człowieka.

     Wprowadiliśmy nowe poziomice Magnetyczne. Co prawda nadają się do konstrukcji stalowych a nie do budownictwa.