19 | 03 | 2024

Urządzenia do pomiaru

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam
W ostatnim roku mamy kolejną zmianę w niwelatorach laserowych Nivelsystemu. Zaledwie dwa lata temu wymienialiśmy modele NL 300 na NL 301 aktualnie został wycofany model NL301 a na jego miejsce wprowadzone zostały dwa nowe :
NL 200 nadzwyczaj okrojony i ekonomiczny wariant lasera obrotowego, idzie go kupić za 2000 złotych z zestawem ( Pod warunkiem się zadzwoni i poda skąd tą informację się ma - taka nasza ukryta promocja :))
I typ mocniejszy NL400. Ta seria wielozadaniowych niwelatorów rotacyjnych Nivel System NL400, NL400G jest już w sprzedaży w naszym salonie :). Najnowsze modele, tak jak pisałem zastępują popularną serię laserów NL301/301G. Są to jeszcze lepsze i dokładniejsze przyrządy pomiarowe (no ale żeby nie było tak kolorowo droższe) – sprzęt wyposażone zostały dodatkowo w specjalną gumową {obudowę|osłonę, wiadomo jak upadnie to nic on nie da, ale lepiej leży w dłoni i fajnie , wręcz kosmicznie wygląda:)
Udoskonalona konstrukcja niwelatora pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę, a najnowsza dioda laserowa zapewnia dobrą widoczność. Zasadniczo im większy i droższy model to dioda emituje mocniejszą i dokładniejszą wiązkę.
Sprzęt dostarczany jest również w wersji z czujnikiem cyfrowym (RD600 Digital)

laser krzyzowy zielony niwelator dom techniczny

Na zdjęciu stare niwelatory nowe dostępne w naszym sklepie:

https://domtechniczny24.pl/laser-krzy%C5%BCowy-nivel-system-cl2d-ze-statywem.html

 

Dalej ten sam model, tylko z zmienioną na panelu i dodanym cyfrowym wyświetlaczem. Oznaczenia to: NL410 (laser czerwony), NL410G (laser zielony). Jest to najważniejsze rozwiązanie dla budowlańca bo zobaczy wszystko na wyświetlaczu i nie musi się domyślać co jest włączone. Nowe, uniwersalne niwelatory rotacyjne zapewniają wszechstronne zastosowania: praca może być prowadzona wewnątrz budynku jak i na zewnątrz oczywiście z czujnikiem (zasięg do 500 metrów jeżeli stoi w środku czyli promień 250 metrów). Płaszczyzna laserowa może być odchylana (cyfrowo) w jednym lub w dwóch kierunkach, czyli możemy wykonywać spadki w osi y i x. Laser zapewnia wysokie dokładności realizowanych prac, nawet na znacznych odległościach i w trudnych warunkach terenowych. No i ma możliwość zdalnej obsługi za pomocą dostarczonego pilota, czyli teoretyczne można pracować samemu. Ale nie radzę bo dogonić złodzieja, który ma przewagę jest trudno:) Dlatego warto biegać, ja ostatnio przebiegłem 10 km w 52 minuty, wiem że to nie powala ale choć się staram a Ty!!

I nowa seria rotacyjnych niwelatorów obrotowych z cyfrowym wyznaczaniem różnicy wysokości NL600 DIGITAL marki Nivel System, jest już u nas w sprzedaży! Zastępują one modele NL500.
Serię tworzą zwyczajnie dwa lasery NL600 DIGITAL (z wiązką czerwoną) i NL600G DIGITAL (z wiązką zieloną).

Nrzędzia laserowe skonstruowane zostały na podstawie sprawdzonej i efektywnej technologii oferowanej w starszej serii NL500, daje wyższe dokładności pomiarów (±0,8 mm/10 m), może być używany na dłuższych odcinkach robót (zasięg 700 m rzecz jasna z czujnikiem), a szybkość pracy, w tym poziomowania się i reagowanie na drgania terenu - umożliwia na wykorzystanie go do prac drogowych w tym przy kierowaniu maszyn po zamontowaniu odbiorników LS-10 lub LS110.

Niwelator wyznacza płaszczyznę poziomą, pochyloną, pionową (po obróceniu go o 90°), a także, dzięki pionownikowi ( punkt laserowy), wyznacza pion lub kąty proste. Laser sprzedawany jest z czujnikiem i można wyrównywać okrąg o średnicy do 700 metrów. Ponieważ ma wyświetlacz to na bieżąco zobaczymy wychylenia wiązki i różnice wysokości, a uwierzcie bardzo przyspiesza to pracę. Krótko mówiąc jest to profesjonalne, wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie do realizacji prac wewnątrz pomieszczeń z bardzo dobrze widoczną wiązką lasera, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach. Laser jak większość teraz produkowanych urządzeń, jest przyjazny użytkownikowi, dzięki intuicyjnemu interfejsowi, łatwo się go ustawia oraz przenosi (poręczne uchwyty) i zapewnia zdalną obsługę za pomocą pilota.
To tyle. Dziękuje za uwagę i do następnego razu.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć.

Nic nie trwa wieczie. Przez długi czas sprzedawaliśmy farby geodezyjne motipowskie, w bieżącym roku firma oświadczyła, że zmienia politykę i przeniosła magazyn główny gdzieś do Niemiec. W efekcie dostawy okazały się nieekonomiczne i zaczęliśmy poszukiwać innego dostawcy, udało się trafić na znaną i cenioną przez geodetów firmę Soppec.

spray geodezyjny żółty

https://domtechniczny24.pl/farby-spray-geodezyjny.html

Co to jest farba dla geodetów? Albo inaczej nazywany farbą do znakowania dróg, jest to farba o niewielkiej zawartości lakieru ale nadzwyczaj dużej zawartości pigmentu. W przypadku farb dla drogowców są to kolory pomarańczowe, żółte, czasami zielone i wszystkie fluorescencyjne. Muszą być dobrze widoczne i utrzymywać się na drodze nie dłużej niż 12 miesięcy, ale nie krócej niż 2-3 miesiące. Bo tyle teoretycznie potrzeba do zrobienia remontu itd.

Oprócz tego budowa puszki pozwala na pracę zaworem w dół, a nie tak jak w przypadku zwykłych sprayów zaworem do góry. Powód jest banalny: wyprostowany drogowiec znaczy jezdnię lub ziemię a więc kierunek przepływu farby jest pionowy od góry w dół. Do tego sama głowica i ochrona zaworu jest tak skonstruowana, żeby można go było wrzucić do samochodu, skrzynki czy na pakę i nie uszkodzić zaworu. Jest on po prostu zabezpieczony przez osłonkę w kolorze farby.

Wracając do problemu nowa firma Soppec wyrabia dwa gatunki sprayów:
Pierwszy o dużej zawartości lakieru i tym samym sporej trwałości - około 12 miesięcy na drodze. Drugi niskiej zawartości lakieru - trzyma się do 3 miesięcy. My zdecydowaliśmy się na tą pierwszą, o nazwie FLUO TP. Powód jest prosty nabywca nie wie i nie jest w stanie przewidzieć jak długo będzie musiała ona pozostać zauważalna. Lepiej więc zaopatrzyć się w 12 miesięczną droższą i mieć pełne przekonanie, że przy przedłużającym się remoncie nie zniknie z drogi:)
Farby pakowane są po 12 sztuk w kartonie ale oczywiście sprzedajemy je na sztuki. Na razie mamy pomarańczową i żółtą.

spray geodezyjny dom techniczny wieluń


Pozdrawiam

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień dobry
Elementarnym urządzeniem pomiarowym w warsztacie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: grubości, szerokości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w kilku rodzajach:


Suwmiarka warsztatowa, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Generalnie w wszystkich wcześniej wymienionych wykorzystana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego należy jeszcze wspomnieć że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiaru z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne)

i z dokładnością do 0,02 mm.


Występują jeszcze suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z odczytem elektronicznym z dokładnością do 0,01mm.

Suwmiarka składa się z dwóch podstawowych części: stałej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I ruchomej, z naniesioną podziałką specjalną, dokładną.

 

 

Aby dokonać pomiaru musieć schwycić suwmiarkę (przykład dla praworęcznych) prawą dłonią za część nieruchomą a kciuk umieścić na dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element wkładamy pomiędzy szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. Wymiar odczytujemy na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy mamy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym linie noniusza dokładnego stykają się z kreską noniusza stałego.

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy zazębiający się z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i podobnie jak w przypadku noniusza dokładny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru zdołają dokonać tylko osoby z dobrym wzrokiem, jeżeli mamy kiepski wzrok, jedynym wyjściem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem wyświetlają inny wymiar, lub po krótkim czasie użytkowania tak zaczną robić. Są trafnym rozwiązaniem do warsztatu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Przyzwoite markowe z świadectwem jakości lub świadectwem kalibracji. Cena w dużej mierze większa ale mamy pełne przekonanie powtarzalności wymiarów.
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego powodu przed pomiarem trzeba dokonać kilkukrotnego testu-pomiaru tego samego elementu jeżeli odczyty są identyczne to można rozpocząć właściwy pomiar. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to należy wysłać do serwisu.
I na koniec kwestia temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę użytkujemy w temperaturze 15 - 25 stopni na plusie i niskiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń chłodnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić podzespół.
To tyle pozdrawiam i życzę udanych pomiarów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam
      Dzisiaj trochę wiedzy o laserach tych czerwonych i zielonych.
Najpierw krótka definicja z Wiki. Laser to generator promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Określenie jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — zwiększenie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne właściwości, kłopotliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych gatunkach źródeł promieniowania. Jest jednolite w czasie i przestrzeni, z reguły spolaryzowane i ma formę wiązki o nadzwyczaj małej rozbieżności, czyli łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.


      Natomiast, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w zestawieniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej zauważalna. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku używania przyrządów pomiarowych bez odbiornika. Jeśli używamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę zaopatrzoną w laser krzyżowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widoczna na znacznie większej odległości.

      Przykładowo mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i dokonujemy pomiaru w pomieszczeniu, taka wiązka jest widzialna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli podmienimy laser na zielony to będzie ona widoczna 4*15m= około 60 metrów. Naturalnie zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera może być już znacznie rozproszona, co przeszkodzi nam czuły odczyt. Ale będzie nadal zauważalna.

 

 

Większa część cenionych na rynku producentów przyrządów pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną przeważa pomimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:
     1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest o wiele prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba zastosować dodatkowe kryształy, co w znacznym stopniu podraża koszty.
     2. Mało tego laser zielony jest w wyższym stopniu energochłonny, czyli do jego wytworzenia potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają o wiele więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla użytkownika ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub podmieniać baterie, Innymi słowy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.
     3. I jeszcze jedna bolesna informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka wskazuje, że większość fachowców decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.
Pozdrawiam

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Cześć
W dzisiejszym artykule nie będzie moim celem straszenie Państwa. Lecz opisanie jak proste rozwiązanie techniczne, jakim jest detektor gazu czadu, może zapobiec tragedii.
       Zaglądając w statystyki straży pożarnej możemy się przekonać, że kwestia czadu w mieszkaniach, szczególnie w sezonie grzewczym jest bardzo poważny. Dane mówią o ofiarach śmiertelnych czadu rzędu 500 osób rocznie. Z cichym zabójcą, jakim jest tlenek węgla można walczyć na kilka sposobów. O rozwadze i daleko posuniętej ostrożności nie trzeba pisać, problem w tym, że niekiedy to nie wystarczy. Jeżeli czad pojawi się w domu i będzie dochodził do granicznych wartości to pomóc może tylko czujnik czadu.
Zanim przejdę do omówienia czujników gazu i czadu trochę teorii.
Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezzapachowym, przeto trudny do wykrycia przez nas. Zgodnie z wieloma badaniami naukowymi szkodliwe działanie czadu jest głównie zależna od:
Stężenia tlenku w powietrzu.
Czasu przebywania i aktywności ruchowej w tym środowisku.
Od osobistych cech fizjologicznych osoby narażonej.
       Tlenek węgla jest wchłaniany do krwi z wdychanego powietrza. Powoduje tworzenie się w organizmie tzw. karboksyhemoglobiny, która osłabia zdolność krwinek do transportu tlenu. To z kolei sprawia niedotlenienie narządów, tkanek i mózgu. Sprawia to w zależności od stężenia karboksyhemoglobiny w krwi objawy:

  • Uczucie ucisku i lekkiego bólu głowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych (10-20%).
  • Ból głowy i tętnienie w skroniach (20-30%).
  • Silny ból głowy, osłabienie, oszołomienie, wrażenie ciemności, nudności, wymioty, zapaść (30-50%)
  • Zaburzenia pracy serca, przyspieszenie tętna i oddychania, śpiączka przerywana drgawkami (50-60%)
  • Dalej nie będę pisał, w każdym razie przy stężeniu ponad 60% może dojść już do nieodwracalnych upośledzeń narządów i śmierci.
  • Dla przedstawienia w praktyce stosuje się obrazowe przykłady stężeń i reakcji organizmu. W instrukcji czujnika CD-50B8 można przeczytać: wdychanie tlenku węgla o stężeniu 200 ppm w ciągu 2-3 godzin powoduje lekki ból głowy, zmęczenie, nudności. Stężenie 12800 ppm w czasie 1-3 minuty powoduje natychmiastową śmierć.

Uf trochę się spociłem.
Czujniki czadu monitorują obecność w powietrzu tlenku węgla. Pracuje on w oparciu o technologię półprzewodnikową, tzn. znajdujący się w urządzeniu detektor reaguje na zawarty w powietrzu czad i uruchamia alarm.
Nawet nieduże stężenie CO około kilku setnych procent 0,005% utrzymujące się przez dłuższy czas sprawi uruchomienie alarmu dźwiękowego i zapalenie diody sygnalizacyjnej.


       Wykrywacz czadu  mini CD-50B8 warto zamontować w łazienkach, kuchniach, korytarzach sąsiadujących z potencjalnymi źródłami zagrożenia. Należą do nich: gazowe podgrzewacze wody z otwartą komorą spalania, kominki opalane drewnem i gazem, przenośne grzejniki gazowe i piecyki opalane paliwami ciekłymi, piece kaflowe, i oczywiście kotłownie węglowe, lub opalane drewnem.
Tlenek węgla czyli popularnie zwany czadem jest gazem o niższej gęstości od powietrza, lecz powstaje prawie zawsze, jako mieszanina z ciężkim dwutlenkiem węgla, przez co utrzymuje się na niewielkiej wysokości ponad podłogą. Z tego powodu czujni montuje się zawsze na wysokości ok. 50 cm nad podłogą. Chyba, że stosujemy czujnik gazu i czadu np. CGD 31A2| to wtedy na wysokości 150cm.
       Decydując się na czujnik czadu zwróć trzeba uwagę na to, czy posiada certyfikat potwierdzający przeprowadzenie testów. Czy jest zasilany na baterię czy z sieci. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Urządzenia bateryjne sprawdzą się w sytuacji częstych zaników napięcia, lecz potrzebują stałej kontroli baterii. I tu uwaga jak większość urządzeń elektronicznych mogą źle pracować przy słabych bateriach (chyba, że mają automatyczny system informowania o stanie baterii). Natomiast zasilane sieciowo przestaną działać, jeżeli braknie prądu, to oczywiste. Biorąc pod uwagę wady i zalety obu czujników nigdy nie dają nam 100% pewności wykrycia czadu a jedynie w dużej mierze podniosą prawdopodobieństwo jego wykrycia. Warto, więc co jakiś czas testować urządzenie i dokonywać okresowych przeglądów.
       Czad w większości wypadków zabija w mieszkaniach, w których nie ma dobrego wietrzenia, przewody wentylacyjne są niedrożne lub zaklejone, aby było cieplej!!!, kominy zatkane, a plastikowe szczelne okna nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Kwestię tych okien i super szczelnych domów opisywałem w artykule wentylacja między pokojami.
Kolejne zagrożenie stanowią gazy wybuchowe lub ich mieszaniny: metan, propan i butan. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i gromadzi się w wyższych częściach pomieszczeń. Natomiast propan i butan jest cięższy, przez co gromadzi się w dolnych partiach mieszkań. Gazy te połączone z powietrzem tworzą palną mieszaninę.
Detektor gazu ma zaawansowany technologicznie czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ sterujący, który kontroluje obecność gazu w powietrzu. Jeżeli instalacja bądź urządzenia są nieszczelne i dochodzi do wycieku, instrument przy 10-procentowym stężeniu gazu LEL (dolna granica wybuchalności) włącza alarm. Przykładowe wartości dolnych granic wybuchowości gazów LEL Metan 5%, Propan 2,10%, Butan 1,80%.


       Detektory gazu instaluje się w kuchniach i łazienkach wyposażonych w kuchenki lub gazowe podgrzewacze wody. Warto również montować czujniki w domowych kotłowniach opalanych gazem oraz garażach, w których znajdują się samochody zasilane LPG lub CNG. Czujnik montuje się na ścianie, na wysokości ok. 150 cm nad podłogą.
Przy zakupie czujników warto wpierw zapoznać się z instrukcją obsługi i poczytać o zasadach działania i sposobach instalacji.