19 | 11 | 2019

Wspomniany asortyment Dremela służy do wykańczania i albo satynowania powierzchni. Jest to ostatni cykl obróbki powierzchni, zwany w technice wykańczającym. W zależności od potrzeb, mają klienci do wyboru: końcówki polerskie elastyczne, filce polerskie i różnego rodzaju szczotki do czyszczenia.
     Pierwszy asortyment to gumowe elastyczne końcówki polerskie. Kapitalne do polerowania wstępnego. Niebieskie końcówki są używane do obróbki końcowej aluminium i mosiądzu, stali konstrukcyjnej, w tym nierdzewki, złota i srebra. Opcjonalnie szkła i wyrobów z kryształu oraz większości kamieni stosowanych w jubilerstwie lub domowej produkcji biżuterii. Usuwają idealnie wszelkie zadziory, grady i wygładzają rysy. Jako że są plastyczne nie pękają i nie kruszą się. Powinno się tylko zachowywać w pamięci uwagę, żeby na niskich czy wysokich obrotach nie czyścić za często ostrych krawędzi, bo guma może sie szybko zużyć.


    Następna ciekawa grupa to filc polerski. Tradycyjny naturalny filc wytworzony z wełny łowiecek o średniej gęstości. Idealny do polerowania prawie wszystkich rodzajów metali w tym złota i wszystkich materiałów ceramicznych. Nadaje się dodatkowo do polerowania twardych gatunków drzewa i tworzyw sztucznych, ale bez pasty polerskiej. Końcówki filcowe plus pasta polerska i możemy z brzydkiej nawierzchni sprawić piękne lustro.


    Kolejna grupa to szczotki polerskie. Nie są one stricte osprzętem do polerowania, raczej do przygotowania powierzchni pod polerowanie. Lub jak w przypadku szczotek szczecinowych można nimi nadawać połysk stosując pastę polerską. Szczotki szczecinowe Dremel potrafią jednak wyrównać powierzchnię, ale nie jest to obróbka ścierna, raczej docieranie, wygładzanie ostrych krawędzi, usuwanie rdzy i pozostałości farby lub innych zanieczyszczeń. Do srebra i złota nadają się szczotki z mosiądzu. Nie drapią one nawierzchni, bo są bardziej miękkie. Oddzielna grupa to szczotki z nierdzewki. Ponieważ w swoim składzie nie zawierają siarki to nie powodują wtórnej korozji. Jest jeszcze inne wykorzystanie szczotek, o którym niesłychanie mało się pisze. Jest to fakturowanie drewna, lub jak kto woli postarzanie. Pracę wykonuje się wzdłuż słojów drewna. Skutek jest nadzwyczaj ciekawy warto spróbować.


     Kamienie szlifierskie Dremel do ostrzenia i szlifowania wykonane z tlenku glinu. Wyrabiane są w różnych zarysach i rozmiarach. Nadają się do roboty przy obróbce przeróżnego rodzaju metali, odlewów i odkuwek, szlifowania spoin i lutów. Doskonale gradują zadziory po cięciu, odlewaniu, pozostawiają powierzchnie zgrubnie oczyszczoną z wyraźnymi rysami tak jak po pilniku.

    Ściernica Dremel SC541 to jeden z grupy produktów z systemem szybkiej wymiany. Być może jest kosztowny, ale jak podczas pracy istnieje potrzeba częstej zmiany ściernic to Speedclic nadaje się idealnie. Tarcza wyśmienicie nadaje się do wykańczania i wygładzania przeróżnych rodzajów metali i odlewów. Została wzmocniona włóknem szklanym, z racji tego nie ma zagrożenia, że tarcza pęknie lub się wykruszy podczas pracy.

     Ściernice Dremel z węglika krzemu przeznaczone są do obróbki materiałów, ceramicznych, porcelany, szkła, kamienia. Nadają się także do obróbki miękkich metali kolorowych i ich stopów. Dzięki zastosowaniu luźnego spoiwa ściernice nie zapychają się i bardziej efektywnie usuwają materiał. Robota na wyższych obrotach i z lekkim dociskiem spowoduje, że nie będą się tak prędko zużywać.

    Specjalistyczne ściernice do ostrzenia pił łańcuchowych. Wytwarzane są w różnych wymiarach, zależnie od modelu łańcucha wybieramy odpowiednią średnicę. Ostrzyć powinno się po każdym napełnieniu zbiornika z olejem do smarowania. Nie można czekać aż łańcuch będzie absolutnie tępy.

Frezy Dremel


Frezy ze stali szybkotnącej o różnych konturach. Nadają się do pracy w materiałach takich jak drewno miękkie, różnego rodzaju plastiki i metale miękkie, aluminium, mosiądz, brąz, miedź. Super naostrzone z modelowaną krawędzią skrawającą, frezy Dremel  błyskawicznie i dokładnie nacinają zagłębienia profilują nawierzchnie pozostawiając ładną płaszczyznę. Zalecane obroty wymienione na opakowaniu.

Frezy do grawerowania to następna grupa frezów Dremela, wytworzona z stali szybkotnącej. Niesłychanie malutkie główki w różnym kształcie nadają się do różnego typu prac grawerskich. Surowce obrabiane to: drewna twarde, tworzywo sztuczne, i metale kolorowe, różne mosiądze, stopy aluminium.

Frezy węglikowe wykonane są z niezmiernie trwałych węglików spiekanych. Dremel produkuje je w różnych zarysach. Nadają się zarówno do usuwania zgrubnego jak i precyzyjnego. Są bardzo trwałe i skuteczne w robocie. Przydają się do obróbki stali konstrukcyjnej, spawów, stali hartowanej, metali kolorowych i ich stopów, do złota i srebra, stali nierdzewnej, twardych żywic epoksydowych i poliestrowych.


Frezy węglikowe zębate, do szybkiego i wstępnego usuwania materiału. Choć są nader trwałe to ze względu na nieregularne ostrza przydają się do obróbki laminatów, drewna twarde, tworzyw sztucznych, gumy, miękkich metali i płytek ceramicznych z fajansu i gliny.


Frezy kształtowe. To takie mini frezy napotykane w większych elektronarzędziach jak frezarki górno wrzecionowe. Wykonane z stali szybkotnącej z dwoma ostrzami ułożonymi równolegle. Przez co nadają się do frezowania kształtów, ale tylko z użyciem przystawki. Frezami można wykonywać pracę w drewno, płytach wiórowych laminowanych, sklejkach i innych materiałach drewnopodobnych.


wysokiej klasy miniszlifierka akumulatorowa dremelNajmniejszy z rodziny akumulatorowych miniszlifierek Dremel 7700. Wyposażony w akumulator niklowo kadmowy o mocy 7,2V. Drobne, dopracowane urządzenie znajdzie zastosowanie w pracach amatorskich i rzemieślniczych. Służy do grawerowania, czyszczenia i znaczenia z zastosowaniem małych frezów i narzędzi polerskich.

Miniszlifierka Dremel 8000 to ogromnie wygodne i dopracowane pod każdym calem akumulatorowe mikronarzędzie. Zostało wyposażone bezstopniową regulację prędkości z górnym bardzo wysokim zakresem 35000 obr/min. Dzięki zastosowaniu akumulatora litowo jonowego można nim wykonywać pracę zawsze bez konieczności cyklicznego doładowania. Ponad to akumulator można bez niebezpieczeństwa uszkodzenia doładowywać w dowolnym czasie. Polecany do prac profesjonalnych i amatorskich.

Kolejna mini szlifierka Dremel 8100. Nieco mniejszy silnik niż model 8000, ale również litowo jonowy, z całą pulą korzyści. Szlifierka trzyma moc przez długi czas pomimo braku ładowania, akumulator wystarczy naładować w godzinę. Ponad to Dremel 8100 został wyposażony w nakrętkę EZ znacznie usprawniającą zakręcanie i odkręcanie narzędzi. I płynną regulację prędkości.

Najbardziej rozbudowane urządzenie akumulatorowe Dremel 8200. Silny silnik o dużej sprawności, plus akumulator o dużej pojemności z zabezpieczeniem elektronicznym, pozwoli na niezwykle wydajną pracę. Przecinanie znacznych grubości lub frezowanie zgrubne nie będzie już stanowiło problemu. Dremel 8200 posiada jedno godzinną ładowarkę, bardzo fajny przełącznik obrotów i samohamujący silnik.